Academics

Honors Convocation Awards Roundup

Here is a List of Honorees From the 2006-07 Academic Honors Convocation at Siena Heights University

Xi Omega Chapter of Beta Beta Beta

National Biological Honor Society

Receiving Membership Credentials:

Athena Flecha

Jessica Gilbert

Kelly M. Howe

Erin L. Mannor

Thuy Tran

Sasha Wilkerson

Honor Cord Recipients:

Erin Mannor

Brad Moran

Robert Nydza

 

Chi Omicron Chapter of Alpha Psi Omega

National Dramatics Fraternity

New Initiates:

Andrew Dunn

Andrea Gauthier

Krystle Hazelwood

Geoffrey Hill

Kelly Jackson

Ryan Penny

Graduating Seniors:

Brandy Bates

Kyle Longwell

Jessica Randall

Carlene Staton

 

Kappa Gamma Pi

National Catholic College Graduate Honor Society

Joanne Golden

Melanie Nowak

Ricardo Valdez

 

Sigma Tau Delta

International Honor Society for Students of Literature

Inductees:

Ruzena Bogar

Elizabeth Harrison

Shana M. Love

Ashley M. Opsal

Roxanne Roe

Nicole Sweeney

Holli Weaver

Senior Honor Cord Recipients:

Lori Harrigan

Shana Love

Ashley Opsal

Roxanne Roe

 

Psi Chi

The National Honor Society in Psychology

New Members:

Nadine M. Doughty

Vanessa L. Gerber

Tennery B. Hicks

Jennifer A. Kavan

Heather L. Lucey

Jaime L. Moreno

Natalie R. Olson

Kathryn S. Perez

Olivia M. Rawson

Linda S. Richardson

Kati S. Tucker

Ashley M. Van Sickle

Cary R. Wessel

Shirley J. Wilson

Lisa M. Zebarah

Jessica A. Ziola

Psi Chi Seniors

Sarah M. Erd

Vanessa L. Gerber

Megan E. Lay

Lori C. McKay

Natalie R. Olson

Kathryn S. Perez

Cary R. Wessel

Brittney K. Williams

Shirley J. Wilson

Officers

Mollie Monroe, President Linda Richardson, Secretary

Lori McKay, Vice-President Annie Kingsley, Treasurer and Student

Senate Representative

 

Mu Lambda

Honor Society for History and Social Science Students

Full Membership:

Joanne Golden

Brian Isley

Wendi Woods

Cynthia Worthington

Pledge Membership:

Nicholas Ambs

Ryan Brown

Adam DeLine

John Fleet

Tyler George

Chet Hesson

Jason Holubik

Andrew Klenner

Julie Mann

Kaendall McVicker

Ryan Robinet

Elizabeth Talley

 

Pi Mu Epsilon – Michigan Kappa Chapter

National Honorary Mathematics Fraternity

Honor Cord Recipients:

Bryan Beebe

Diem-trang Le

Melanie Nowak

Paula Sanematsu

Inductees:

Jordan Duckett

Timothy Fether

Ryan Hansinger

David Suydam

 

Thomas A. Emmet Award

Outstanding Junior Student-Athletes

Sarah Beaubien, Jeremy Romer

 

Team Academic Award

Women’s Soccer Team (3.4 grade-point average)

 

McNair Scholar Graduates

Shanitra Bowman

Brandon Burke

Annabel Chang

Amanda Dowdy

Matthew Larson

Robert Nydza

Mary Pitchford

Kevin Sellers

Ricardo Valdez

 

Theta Alpha Kappa

Honor Society for Religious Studies and Theology

Sister Marilyn Barnett, OP

Leonard Brown

Linda Chevalier

Paul D’Arcy

Joyce Kransz

Joseph Raab

Karen Sanford

Helen Turkovich

 

Sigma Beta Delta

International Honor Society in Business, Management and Administration

Inductees:

Cynthia E. Bagaglia-Wood

Alicia Barrios-Reyes

Marybeth Cottington

Amanda Dowdy

Eric B. Foster

Amanda Haines

Denise S. Keller

Anthony T. Khedaywi

Melissa S. Krzyzaniak

Jeremy M. Miller

Daniel S. Rutkowski

Aaron S. Vargo

Melissa J. Warren

Honorary Inductees:

Sister Peg Albert, OP, PhD, President of SHU

Michael Connell, Owner, Principal – Connell Resolution Group, LLC

 

Division Outstanding Student Awards

Division of Business and Management

Jason Borck, Amanda Haines

 

Division of Computing, Mathematics, and the Sciences

Paula Sanematsu

 

Division of Humanities

Joanne Golden, Margaret Vaillancourt

 

Division of Social and Behavioral Sciences

Corey Boelter Richard Dover

 

Division of Visual and Performing Arts and Education

Brandon Burke, Katie Hatch

 

St. Catherine of Alexandria Medal – 2006–2007

Jennifer A. Kavan

 

Outstanding Undergraduate Student Award – 2006–2007

Joanne Golden, Ricardo Valdez

 

2006–07 Staff Excellence Award

Rachel Duff-Anderson, Linda Marvin

 

2006–07 Jack Bologna Award for

Innovative Teaching

Michael Winstrom

 

2006–07 Sister Eileen K. Rice Award for

Outstanding Teaching

Dr. Peter Barr

 

2006–07 Professors Emeriti

Joseph Bergman, MFA, Professor of Art (1973)

Sister Marilee Ewing, OP, PhD, Assistant Professor of Education (1997)

Sister Magdalena Ezoe, OP, MMus, Associate Professor of Music (1968)

Susan Matych-Hager, MMus, Associate Professor of Music (1974)

Lana Taylor, MA, Associate Professor of Mathematics (1987)

Susan Conley Weeks, DMin, Professor of Religious Studies (1984)

 

Business and Management

Accounting: Carey Canty, Chilah Weller

Business Education: Jeffrey Patton

Business Administration and Management:

Jason Brooks, Anthony Khedaywi, Melissa Krzyzaniak

Sport Management: Ian Kirkpatrick, Laura Panozzo

 

Computing, Mathematics, and the Sciences

Outstanding Service to the CMS Division: Robert Nydza

Computer Information Systems:

First Year CIS Award: Stephen Simmons

Senior CIS Award: Paula Sanematsu

Mathematics:

First Year Mathematics Award: Ryan Hansinger

Senior in Mathematics Award: Paula Sanematsu

Biology:

First Year Biology Award: Emilie Brasher

Chemistry:

First Year Chemistry Award: Emilie Brasher

 

Humanities

English:

Xanthia Albright, Sarah Beaubien, Lori Harrigan, Sally Schwade,

Margaret Vaillancourt, Anastasia Wisniewski

History: Joanne Golden

Spanish: Annabel Chang

Religious Studies: Paul D’Arcy

 

Social and Behavioral Science

Psychology:

Clinton L. Brugger, Sarah M. Erd, Donna F. Ridner (Monroe Campus)

Criminal Justice:

Shanitra A. Bowman, Scott A. Hepner (JCC Campus), Matthew J. Larson,

Brently C. Travelbee (JCC Campus), Jillian C. Watkins

Social Work: Kevin L. Sellers

 

Visual and Performing Arts and Education

Art Program:

Outstanding Art Program Students: Kelly Papcun, Jonelle Perritt

Fra Angelico Award:

Brandon Burke, Katie Hatch, Cole Monaghan, Kelly Papcun

Art Program Graduates:

Brandon Burke, BFA

Annabel Chang, BA

Zola Farrar, BA

Becky Gruden, BA

Katie Hatch, BFA

Nicole Hoida, BA

Sarah “Dj” Jackson, BFA

Alicia MacGeorge, BA

Michael Mason, BA

Audra Miller, BA

Cole Monaghan, BFA

Nicole Morley, BFA

Justin Myers, BA

Elizabeth Nicholson, BA

Kelly Papcun, BFA

Jonelle Perritt, BFA

Chris Russell, BFA

Neil Soto, BA

Lacey Spieth, BA

Child Development:

Outstanding Student in Child Development: Andrea Foster

Outstanding Advocacy in Child Development: Christine Lovell

Montessori Major: Ellyn Katie Somsk

Child Development Majors:

Brooke Boone, Andrea Foster, Christine Lovell, Danielle Smith,

Mandy Timberman, Anne Venier

Early Childhood Education (ZA) Endorsements:

Brooke Boone, Karyn Head, Anne Venier

Teacher Education:

Excellence in Teacher Education: Renee Forche

Outstanding Student Teacher Awards:

Ashley Garrow, Kerry Gillenwater, Erin Slusher, Kelly Sweeney, Katie Wiley

Student Teachers 2006-07

Katie Allen

Jeremey Angott

Brooke Boone

Mara Culp

Cynthia Eisenmann

Christian Etheridge

Renee Forche

Ashley Garrow

Danielle Gilbert

Kerry Gillenwater

Tracy Gritzmaker

Katie Hatch

Karyn Head

Denise Hein

Stacey Hood

Merrill Hunt

Brian Isley

Tracy Lorraine

Alicia MacGeorge

Jennifer McClain

Stacey Mosley

Jaclyn Novak

Ashley Opsal

Jeffrey Patton

Roxanne Roe

Holly Schneider

Kelli Shaffer

Erin Slusher

Lacey Spieth

Nicole Sweeney

Thomas Thompson

Anne Venier

Lissa Webster

Stacey Wells

Katie Wiley

Wendi Woods

Outstanding Senior in Language Arts: Denise Hein

2006-2007 Post-Baccalaureate Intensive Certification Program:

Tim Blodgett, Scott Brazeau, Craig Jobe, Stacey Matthews, Michael Murray,

Michelle Prowant, Maggen Stone, Gail Suess, Kelly Sweeney, Ed Tiede

Music Program:

Outstanding Music Student: Jennifer Meehan

Recital Recognition Students: Mara Culp, Lee Kreiger, Jennifer Meehan

Music Graduates: Mara Culp, Kobina Gyan, Lee Kreiger, Jennifer Meehan

Theatre and Speech:

Chi Omicron Chapter of Alpha Psi Omega: Richard Casalina

Sister Therese Craig, OP Award: Ruzena Bogar

Outstanding Student in Theatre: Lauren Huff

Theatre, Speech, Communication Graduates:

Ryan M. Benish, Leah J. Crocetto, Lauren M. Huff, Mary P. Pitchford,

Damon A. Sloan, Donald A. Wilson

 

Alpha Sigma Lambda

National Honor Society: Recognition of Scholastic Achievement of Working

Students. These students representing each of the nine degree completion

centers will be received into the honor society at the commencement

receptions at the various sites throughout Michigan.

Inductees – August 2006:

Linda L. Amey

Kenneth J. Browne

Michael Ciesluk

Brent A. Cornwell

Christopher A. Dubay

Jennifer E. Fannin

Raymond D. Gatza

Patricia Ann Miller Graham

Tina L. Johnson

Ann Marie Jones

Kenneth E. Jones

Sherri Krawczyk

Philip D. Laurette

Jane M. McDonagh

Janet E. Miller

Rose Miller

Susan D. Mills

Patricia Ann Runyon

Larry C. Sandt, Jr.

Terry D. Staffeld

Lisa Summerfelt

Gary Weage

Judith A. Weage

Brian Whitsett

Cassandra Wilarski

Monique Williams

Brenda R. Wilkison

Inductees – December 2006:

Robert E. Baker, Jr.

Joseph A. Beffrey

Ian Belli

Donald Bertucci

Jason B. Brooks

Karen L. DeWeerd

Kurt A. Etter

Sarah J. Feight

Gene J. Feldpausch

Nickolas Gilbert

Benjamin D. Godfrey

Nicholas D. Grawburg

Matthew Hall

Wanda Faye Holmes

Catherine D. Kwaske

Shaun M. Laurie

Pamela Layman-Nichols

Laura M. Longstreet

Mark F. Major

Loren Mangena

Jesse E. Marcotte

Melissa McNichols

Priscilla Chifundo O’Dala

Colleen N. Palmer

Ernest G. Palmer

Donnette L. Pinkerton

Marie Quinlan

Marty L. Richey

Mark R. Taylor

Yvette G. Taylor

Linda A. Thibdaue

Valerie Wetzel

Michele L. Wiltfong

 

Who’s Who

The following students were selected for the 2006-2007 edition of Who’s Who

Among Students in Americans Colleges and Universities.

Ron Crampton

Jaime A. Flores

Melissa A. Gratzinger

Nicole M. Hall

Charlina L. Hamilton

Katie L. Hatch

Rachel S. Howell

Becky E. Leonhardt

Brian M. McNamara

Mollie D. Monroe

Olivia M. Rawon

Pamela S. Rohr

Yvette G. Taylor

Linda A. Thibdaue

Phillip T. Wilkins III

 

Apply Online

apply online

Meet Siena

Students

Jenna Borck

Jenna Borck

Organizational Leadership Student, Graduate College

Faculty & Staff

Gail A. Ryder

Gail A. Ryder

Associate Professor of Humanities

Alumni

Justin Sawyer '13

Justin Sawyer '13

Criminal Justice graduate, Jackson Center
Contact Us at (800) 521-0009.
Siena Heights University Main Campus. 1247 E. Siena Heights Dr. Adrian, MI 49221.