Academics

Honors Convocation 2010

Hillary Day, April Klann Named Outstanding Undergraduate Students; Joe Raab Honored with Sister Eileen Rice Award for Outstanding Teacher

Honors Convocation 2010

The following were honored during Siena Heights University's Honors Convocation April 30, 2010, in the newly rededicated St. Dominic Chapel:

 

Kappa Gamma Pi

Hillary M. Day

April M. Klann

Kathryn L. Schalter

Sara M. Ullenbruch

 

McNair Scholar Graduates

Jennifer L. Belair

Sydney E. Estrada

Nickholas D. Frost

Heide A. Kaminski

Aaron T. Kinzel

Patricia K. Thomas

Kaylin C. Tiede

 

Thomas A. Emmett Award

Marcus D. Bridget

Haley E. Mancini

 

Team Academic Award

Women’s Cross Country Team

 

Division Outstanding Students:

Division of Business and Management

Tyler J. Kemper

Kerry A. Long

 

Division of Computing, Mathematics, and the Sciences

Ryan J. Hansinger

Rachel M. Ham

 

Division of Humanities

Hillary M. Day

Audrey R. Kutz

 

Division of Nursing

Deborah L. Kemper

April M. Klann

 

Division of Social and Behavioral Sciences

Tina M. Kendall

Allison L. Septer

 

Division of Visual and Performing Arts and Education

Emily J. Gifford

 

Graduate College Outstanding Student Awards 2009-10

Rachel M. Francoeur – MA in Graduate Teacher Education:  Early Childhood – Adrian

Kimberlie A. McAllister – MA in Leadership:  Health Care – Southfield

Scott D. McKelvey – MA in Leadership:  Education – Adrian

Kimberly Rice – MA in Counselor Education:  Community Counseling – Southfield

Craig A. Tanis – MA in Leadership:  Homeland Security – Lansing

Ellen R. Wahl – MA in Leadership:  Health Care – Monroe

Aimee A. Wyeth – MA in Counselor Education:  School Counseling – Adrian

 

St. Catherine of Alexandria Medal 2009-10

Kathleen A. Gaddy

 

Outstanding Undergraduate Student Award 2009-10

Nominees

Hillary M. Day

April M. Klann

 

2009-10 Staff Excellence Award

Dr. Sue Idczak

Lesley Weidner

 

2009-10 Jack Bologna Award for Innovative Teaching

Kelli Kusisto

 

2009-10 Sister Eileen K. Rice Award for Outstanding Teacher

Joe Raab

 

2009-10 Professors Emeritae

Carliene A. Palmer

Thomas R. Radecki

  

Business and Management

Accounting

Kyle E. Beaudrie

Emilie J. Brasher

Bradley S. Johncox

 

Business Administration and Management

Michell M. Armstrong

Ryan M. Robinet

Jakob W. Simon

 

Sport Management

Sean M. Nowaczyk

David J. Wynkoop

 

Computing, Mathematics, and the Sciences

Outstanding Service to the CMS Division

Andrew S. Fork

Computer Information Systems

Outstanding Senior

Martin M. Burnett

Outstanding First Year Student

Rachel A. Zimmerman

 

Mathematics

Outstanding First Year Student

Alyssa Hoff

Outstanding Senior

Ryan J. Hansinger

 

Biology

Outstanding First Year Student

Morgan McNeil

 

Environmental Science

Outstanding First Year Student

Margaret H. Morrison

 

Chemistry

Outstanding First Year Student

Morgan McNeil

 

Humanities

English

Sotirios A. Adamopoulos

Hillary M. Day

Heide A. Kaminski

Gema Bautista

Vanessa Gardner

Audrey R. Kutz

Ian R. Shears

Joy D. Jeffers

 

History

Kaendall K. McVicker

Steven Smith

 

Philosophy

Nickholas D. Frost

Tyler J. Kemper

Patricia M. Thomas

 

Religious Studies

Alexander S. Fether

Patricia M. Thomas

 

Social and Behavioral Science

Psychology

Nickholas D. Frost

Julie A. Mann

Susan D. Servis  (MCC)

 

Criminal Justice

Brett R. Gilbert

Anthony R. Flagg

Michelle L. Rockwell (JCC)

 

Social Work

Wendy L. Comstock

Lauren N. Tuxbury

 

Visual and Performing Arts and Education

Art Program

Outstanding Student in Art

Jennifer L. Belair

Lachelle M. Germain

Rebecca Seitz

 

Fra Angelico Awards

Michael R. Glinski

Tiffany N. Marvin

Stewart A. Schneider

 

Child Development Program

Outstanding Student in Child Development

Mandy L. Burciaga

 

Child Development Majors – Bachelor Degree

Mandy L. Burciaga

Karen L. Major

Ainslee N. Williams

 

Child Development Major – Bachelor Degree - Montessori

Keylea A. Mocnik

 

Early Childhood Education (ZA) Endorsements

Margaret H. K. Bialecki

Debra A. Cook

Chelsea L. Pawson

 

Teacher Education

Excellence in Teacher Education

Kathryn M. Brunt

 

Outstanding Student Teacher Awards

Debra A. Cook

Kimberley S. Cramer

Rachel A. Eagle

Timothy J. Fether

Jeffrey T. Fisher

Sarah D. Jackson

Katie J. Johnson
Irena Tobar

 

2009-10 Post Baccalaureate Intensive Certification Program

Mark E. Davis

Mary C. Davis

Jessica Drefke

Rachel A. Eagle

Michelle M. Hoard

Sarah D. Jackson

Britney F. James

Jennifer A. Johnson

Dennis A. Kelsey

Aaron M. Kieltyka

Jonathon B. Marowelli

John R. Shorkey

Irena Tobar

Marguerite Williams-Harris

Emilie J. Yatzek

 

Student Teachers – 2009-10

Margaret H. K. Biolecki

Lindsey M. Borsvold

Kathryn M. Brunt

Kellie L. Carnihan

Marty C. Ciurlik

Debra A. Cook

Kimberley S. Cramer

Anne M. Crane

Timothy J. Fether

Jeffrey T. Fisher

Chet A. Hesson

Katie Johnson

Rosann Konz

Kim Meyer

Chelsea L. Pawson

Kathryn L. Schalter

Caitlin C. Shea

Ashley E. Slick

Steven A. Smith

Jessica M. Stasa

Kayla M. Terry

Meghan J. Winter

Sarah M. Wooten

 

Language Arts

Outstanding Senior in Language Arts

Laina E. Smith

 

Theatre and Speech

Alpha Psi Omega Award of Theatre Excellence

Geofrey E. Hill

 

Sister Therese Craig, OP Award

Kyrie L. Bristle

 

Outstanding Students in Theatre

Kenneth E. Morris

 

SPECIAL HONORS

Who’s Who

Kathleen A. Gaddy

Katie J. Johnson

Heide A. Kaminski

Kelly S. Ruder

 

Honor Societies

Chi Omicron Chapter of Alpha Psi Omega

Jonathan Stelzer

Lauren C. Hoag

Gabrielle Capello

Tricia Stankiewicz

Amanda M. Mayberry

Luke Stanaway-Neblo

John S. Vesbit

Kristen L. Milbocker

 

Mu Lambda

Andrew M. Klenner

Nelson P. Holliday

Kaendall K. McVicker

Kathryn L. Schalter

Steven Smith

 

Psi Chi

New Members – 2009-10

Garrett T. Marks-Wilt

Stacey R. Nakata

Josh K. Roumell

Jessica L. Slusher

Amy C. Wicker

Jing Zhou

Psi Chi Seniors – 2009-10

Kathleen A. Gaddy

Julie A. Mann

Allison L. Septer

Susan D. Servis

Lauren White

Officers:

President: Julie A. Mann

Vice-President:  Linda K. Pancone

Secretary: Amy L. Barnes and Allison L. Septer

Treasurer: Linda K. Pancone

Advisors:  Dr. Peggy Motsch and Dr. Jeffrey Lindstrom

 

Pi Mu Epsilon

Casey T. Goodin

Justin Herter

Alyssa Hoff

Amanda Krill

Amanda Mitchell

Kyle Peters

 

Sigma Beta Delta

New Inductees

Krystal Baker

Janessa J. Baker

Stephanie M. Blumenau

Jessica Brown

Donald J. Brunette

Erin M. Chlebowski

Seth M. Comar

Justin M. Hritzak
Bradley S. Johncox

Eric Jones

Josiah C. Kaseman

Tyler J. Kemper

Stacie M. Lahr

Katie Melnik

Crystal A. Poertner

Philip N. Racine

Ann M. Perez

Jason R. Ryczek

Shannon M. Siedlik

Steven L. Strom

Kenneth J. Sutter

Angela M. Verner

Faculty Inductee

Oleksandr Movchan

Honorary Inductee

James M. Lyall

 

Sigma Tau Delta

New Inductees:

Conner L. Brady

Renee Pluff

Kelly J. Mohr

Gema Bautista

Vanessa Gardner

Honor Cords:

Conner L. Brady

Audrey R. Kutz

Sotirios A. Adamopoulos

Hillary M. Day

Heide A. Kaminski

Natasha V. Rondeau

Anthony J. Petronzi

 

Theta Alpha Kappa

Todd D. Gale

Arnold Hennig

Cynthia Johnson

Rebecca Keiser

Marita Martin

Michael McCrandall

Gordon R. Prepsky

Curtis A. Scholl

Sarah J. Scholl

Dean Welte

Edward Zaremba

 

Xi Omega Chapter of Beta Beta Beta

New Regular Members

Daniel Abbott

Lauren M. Coe

Kara E. Cripe

Marcella L. Ehmann

Jared C. Pirkle

Honor Cord Recipients

Rachel M. Ham

Stephanie L. Hayden

Christopher Murray

Deanna L. Payne

Sara M. Ullenbruch

 

Alpha Sigma Lambda

May 2009

Brian K. Ames

Nemer N. Baki

Louise B. Brennan

Helen E. Burkhalter

Cheryl S. Coleman

Michael P. Daley

Todd J. Eberline

Danna C. Finney

William J. Good

Nancy B. Goodbalian

Reuben T. Holliday, Jr.

Ilias G. Hrisopoulos

Rick A. Hubbert

JoAnn P. Hurd

Tonya N. Jackson-Wilson

Jennifer A. Jondro

Jessica L. Lannon

Claude R. Leblanc

Eric E. Line

Diana M. Mataya-Deneau

Laura S. Mikut

Shelter Mujeye

Kaweche Liya Nguni

Kimberli A. O’Meara

Tracy Patzer

Stephanie A. Randolph

Roberta J. Redick

Kevin J. Rose

Patricia A. Sims

Duane C. Staten

John J. Van Oostendorp V

Lori A. Van Sloten

Kimberly M. Wilson

August 2009

Kristy Blackmer

Scott L. Brya

Dewayne L. Burton

Michelle L. Campbell

Elizabeth Chigoba

Josie M. Cole

Cynthia L. Courtright

Michael E. Crum

Justin A. DeFiore

Lisa N. DeBacker

Lisa M. Derby

Steven Jimmy Drogheo

Mary B. Ehardt

Thomas E. Field

Carol l. Guenther

Geoffrey D. Hamilton

Megan S. Hart

Debbie S. Key

Dawn C. Leaf

Timothy A. Lechenet

Karen T. Lishinski

Anthony W. Markham

Peggy S. McComb

Darryl A. Muhammad

Jennifer J. Phillips

Mark J. Pulford, Jr.

Kevin B. Reeves

Janet M. Russeau

Chandler W. Scotson

Regina L. Smith

Maria D. Surprenant

Jennifer S. Walker

Jon R. Wallace

Drew A. Western

December 2009

Ann M. Aaron

Kathryn J. Adams

Ryan M. Ashbrook

Tina R. Baker

John W. Brawley

Douglas L. Broehm

Donna S. Clingersmith

Pamela K. Coker

Jacqueline K. Denis

Wayne Edmonds

William J. Forbush

Tabita K. Forrest

MeShawn L. Foster

Blaise T. Glennie

Teresa L. Habsburg

Jodi C. Hammond

Paul R. Homrich

Matiullah Khan

Kristy L. Kubik

Keri M. Litwiller

Pamela L. Lovato

Kelly V. Martin

Craig R. May

Candace M. Newton

Cynthia L. Phillips

Amanda A. Pignataro

Laura B. Polce

Matthew A. Princler

Emily R. Redcap

Justin Rothe

Scott J. Rubley

Reema Sarkar

Bethany A. Straub

Katherine E. Sundberg

Holly N. Tingley

Lyn T. Turner

Isaac O. Vanover

Lauren A. White

Tracy M. White

 

Meet Siena

Students

Paul Jacobs

Paul Jacobs

Education, Adrian Campus

Faculty & Staff

Gail A. Ryder

Gail A. Ryder

Associate Professor of Humanities

Alumni

Andy Switzer '13

Andy Switzer '13

Social Studies Education Graduate; Teaching English in China
Contact Us at (800) 521-0009.
Siena Heights University Main Campus. 1247 E. Siena Heights Dr. Adrian, MI 49221.